Ustawa o Rzemiośle
Związek Rzemiosła Polskiego działa na podstawie ustawy o rzemiośle z dnia 22 marca 1989 r., z nowelizacją obowiązującą od 5 grudnia 2015 roku:
Naturalnym celem każdej działalności rzemieślniczej jest służenie ludziom - przez zaspokojenie ich indywidualnych i zbiorowych potrzeb i upodobań w zakresie świadczeń i przedmiotów, zarówno użytkowych, jak i o znamionach kunsztu rękodzielniczego, a wymagających rzemieślniczej pracy i fachowości.
Z tych względów działalność rzemieślnicza stanowi od dawna o współcześnie aktywny składnik gospodarki i kultury narodowej, jako przyczyniająca się do ogólnospołecznego dorobku i rozwoju kraju, a podstawowym miernikiem użyteczności i oceny prawidłowości pracy każdego rzemieślnika jest wykonywanie posiadanego zawodu zgodnie z wymogami DOBREJ ROBOTY, przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego.
Cech to najstarsza organizacja Rzemieślnicza. Dorobek i osiągnięcia Cechów doceniane i uznawane są w kraju i poza jego granicami.
Biuro Cechu
Cech Rzemiosł Różnych w Bytowie
77.100 Bytów, ul. Mierosławskiego 12
tel.lfax: (0-59) 822-33-32
e-mail: biuro@cechbytow.pl
W biurze CECHU pracuje na etacie 3 pracowników:
Księgowa oraz Inspektor d/s szkol. - mgr Ala Stanisławska
Starszy inspektor d/s BHP — mgr Magda Kącicka
Specjalista d/s organiz.-samorz. — mgr Magdalena Jastrząb-Hinc
Obecnie w CECHU zarejestrowanych jest 195 zakładów rzemieślniczych. Ilość szkolonych uczniów w różnych zawodach ponad 500. Ilość zakładów szkolących - 140.
CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH w Bytowie działa na całym terenie powiatu bytowskiego.
CECH nasz posiada sztandar ufundowany przez rzemieślników w 1946 roku, a wyświęcony w 1948 roku. W dniu 1 maja 1992 roku rzemieślnicy ufundowali nowy sztandar z aktualną nazwą Cechu.
W roku 1995 CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH w Bytowie obchodził 50-lecie swojej działalności, na którym to został uhonorowany Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego.