23 października 2020

Uczniowie szkół branżowych I stopnia zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy

W nawiązaniu do dzisiejszego komunikatu Premiera Mateusza Morawieckiego – Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego informuje, że w okresie od soboty 24 października do niedzieli 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami (młodociani także dokształcający się w systemie pozaszkolnym) są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Oznacza to, że od poniedziałku młodociani pracownicy zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego będą korzystali z 2-tygodniowego zawieszenia w realizacji programu praktycznej nauki zawodu.

Jak podaje resort edukacji, szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe również w całości przechodzą na zdalne nauczanie. W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

Ze względów na  obostrzenie  dotyczące  zakazu wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 os. w jednej grupie – zebrań, spotkań, aktywności – Związek Rzemiosła Polskiego zaleca Izbom Rzemieślniczym rozważenie zawieszenia w okresie najbliższych 2 tygodni organizacji egzaminów czeladniczych i mistrzowskich.

Więcej na temat zmian w systemie kształcenia na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki

Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego

DO 29 LISTOPADA 2020r MŁODOCIANI ZWOLNIENI ...Poprzedni
Wsparcie finansowe dla małych firmNastępny